Pomoc

Žijeme v náročném světě a setkáváme se s bezpočtem lidí a skupin.
Bohužel ne každý má dobré záměry. Setkáváme se i s manipulátory, kteří z nás chtějí vytáhnout pozornost, peníze nebo nad námi získat vliv, případně rozšířit své představy do hlav ostatních. Je důležité mít se na pozoru! Přemýšlejte nad tím, co vám lidi říkají, jaké mají záměry a co z vás mohou chtít získat. A hlídejte si cestu pro odtup.

Pokud máte pocit, že vy nebo váš příbuzný prožíváte něco podobného, nevíte si rady, jak se ze společenství vymanit, nebo potřebujete pomoci, působí v Česku několik služeb, na které se můžete obrátit.

Pro oběti trestných činů je tu Bílý kruh bezpečí.

Krizová centra pro lidi v akutní krizi, kterou nejsou schopni zvládnout sami.

Linka první psychické pomoci – má číslo 116 123. Můžete na ni volat odkudkoli zdarma.

Anebo se ozvěte odborníkům z poradny Společnosti pro studium sekt a nových náboženských hnutí na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy.

“Když chci někomu pomoct, je dobré se jít nejdříve poradit. Přesvědčování ve stylu: „Podívej se, vždyť ti to vlastně škodí,“ absolutně nefunguje, protože manipulátor to dovede oběti krásným způsobem vysvětlit. V hlavě oběti zní jeho proslovy, protože manipulátor ji už dopředu očkoval proti efektu racionálních informací. Bude oběti říkat: „Nevěř tomu, oni jsou spřaženi s nepřáteli. Oni by tvoje zdraví ještě více ohrozili, oni tomu nerozumí…“ Čili jděte se poradit. Ale záleží na závažnosti. Jestliže jde o závažné věci, je možné jít i do poradny pro oběti trestných činů a domácího násilí. Například do Bílého kruhu bezpečí. Existovala i poradna, která řešila závislosti na určitých uskupeních, čili i závislosti na sektách. Husitská teologická fakulta se tomuto tématu díky několika odborníkům věnovala, takže bych odkázala třeba přímo na ně.” Ludmila Čírtková

Líbí se Vám? Sdílejte:
KONTEMPLACE