Literatura

Nechceme vám podstrkávat konkrétní knihy (spektrum přístupů i učitelů je vskutku pestré), ale rádi bychom vám vyzdvihli některé mistry, kteří mají dostatečně hluboký a hlavně praktický rozměr.

Všecko zkoumejte, dobrého se držte, zlého se chraňte v každé podobě.
Ša’ul mi-Tarsos

Mezi přední světové mistry počítáme Richarda Rohra, Franze Jalicse a Willigise Jägera (tomu zatím nevyšla kniha v češtině).
Jako autory další podnětné literatury bychom označili Eckharta Tolleho, Thomase Keatinga a Chiaru Lubich.

Další zdroje vám odkáží uvedení mistři, nebo si je najdete na internetech. Každopádně stojí za zmínku a čtení literatura z oboru psychologie, zaměřená na mindfulness.
Inspirací mohou být také některé materiály k tématu flow nebo meditaci. Tady bych ovšem rád upozornil, že meditace není kontemplace. Než se pustíte do drahých placených kurzů, doporučuji si načíst nějaké knihy, nebo alespoň zkonzultovat.

Naši první učitelé, od kterých jsme sbírali střípky o kontemplaci byli kněží Karel Satoria a Marek Vácha. Obzvláště druhý zmíněný píše k úžasu nad stvořením…
Když vzpomínáme moraváky, neradi bychom zapomněli na Jana Šedivého, který v podstatě zakládal jeden kontemplativní směr v Čechách.

knihy ilustrace

Velkými, ale nesnadno srozumitelnými mistry jsou také křesťanští mystikové: Terezie z Avily, Jan od Kříže, Terezie z Lisieux, Edita Stein; neméně inspirující pak světci Bonaventura, František, Benedikt…
Cesta je dlouhá a i dobrých zdrojů je mnoho, jen vykročit a hlavně rozlišovat!