Logo Spolku

Na našem facebooku, stejně jako na našich webových stránkách, můžete najít černobílý symbol, který jsme si osvojili jako naše logo. Ptáte se, co znamená a proč jsme zvolili právě takové logo?

Původ a Význam

Jedná se o japonský znak, který se dá přeložit jako cesta, také jako styl, umění nebo škola. Čte se podobně jako “do” nebo “dąo”. Znak se používá také v čínštině, kde je jeho význam podobný a překládá se jako cesta, způsob, metoda učení, nauka, nebo v křesťanství také jako Slovo.

Univerzalita

Hledali jsme symbol, který by se dal použít, nebyl od základu nově vymyšlený, nebyl zatížený velkými předsudky a předporozuměním, případně aby nebyl příliš spojený s nějakým vyznáním či náboženstvím.

Jedná se o znak z daleké Asie, který v našich končinách snad ani nemůže mít nějaké problematické použití. Přitom naprosto přesně, navíc s elegancí kaligrafii vlastní, představuje to, co je pro náš Spolek zásadní a důležité.

Cesta

Život každého člověka je spíše procesem než stavem. Každý kdo žije, tak něco dělá. Nejen proto aby se uživil a přežil, ale především proto, že je mu to vlastní. Každý proces můžeme ztvárnit jako cestu. Někdo začíná, někdo je v polovině, někdo před cílem, ale každý jdeme svou cestou a svým směrem, ať už přímo k cíli, nebo oklikou.

Kontemplace je svým způsobem cesta, jelikož naučit se kontemplativnímu vnímání a myšlení je samo o sobě “umění”. Ale snad ještě přesněji bychom mohli říct, že je to způsob jak jít po své životní cestě.

Křesťany mezi námi pak zaujme i to, že v Číně je tento symbol používán také pro Slovo, s velkým S, jak se píše v Bibli: “Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo bylo Bůh.” (Jan 1,1) a jak říkal Ježíš: “Já jsem ta cesta, pravda i život.” (Jan 14,6).

Líbí se Vám? Sdílejte: